Zábrany proti holubům a ptactvu Praha

Zábrany proti holubům a ptactvujsou rok od roku žádanější především v Praze a větších městech, kde zejména holubi napáchají mnoho škody svým agresivním trusem na historických fasádách, střechách a jejich klempířských prvcích. Naše firma montuje nejčastěji tři typy zábran:

Hroty proti holubům se používají v různých účinných šířkách na ošetření oplechování říms, fasádních i střešních klempířských prvků, okenních parapetů, atik, okapových žlabů apod. Jsou tvořeny nosným, UV stabilním polykarbonátovým páskem s hroty ze značkové švédské nerezové pružinové oceli. Celý systém má vysokou životnost, neláme se, je spolehlivý a diskrétní – minimálně ovlivňuje vzhled ošetřené budovy (hroty nejsou z ulice téměř vidět). Montáž hrotů proti holubům je jednoduchá, ale náročná na precizní přípravu – očištění a odmaštění plochy, na kterou se pásky s hroty lepí kvalitním silikonovým tmelem, který musí být neutrální k podkladu. Takto přilepené hroty drží pevně a neodlepují se.

Od roku 1995 používáme nejčastěji hrotový systém od české renomované firmy Kraupner, který je velice kvalitní a propracovaný, ve většině případů pak, nejen podle našeho názoru i lepší, než zahraniční konkurenční výrobky. Všestranné využití hrotů a sítí Kraupner je možné si prohlédnout níže ve fotoreferencích.

Sítě proti holubům používáme na ošetření větších ploch, jako jsou balkóny, světlíky, fasádní plastiky, ochozy věží, střechy apod. Systém se skládá z nosného rámu a vlastní sítě. Při samotné montáži sítě proti holubům nejdříve vytvoříme rám z ocelových kotev s oky, které upevníme do zdi po obvodu chráněné plochy pomocí hmoždinek. Oky pak protáhneme ocelové lanko, ke kterému speciálními kleštěmi a sponkami připneme vlastní síť. Síť lze instalovat díky velkému množství druhů upínacích komponentů firmy Kraupner téměř na jakýkoliv podklad, včetně zateplených fasád bez jejího poškození. Sítě máme k dispozici v několika barevných provedeních a s různými velikostmi ok. Proti holubům se používají standardně sítě s oky 50 x 50 mm, nejčastěji v barvě „kámen“. Proti menšímu ptactvu je potřeba síť s menšími oky. Celý síťový systém je stejně jako hroty velice diskrétní a minimálně viditelný.

Montáž makety dravců je nejmladší ze způsobů ochrany budov proti ptactvu, která nabývá své opodstatnění v posledních letech v souvislosti s expandováním výstavby domů do blízkosti větších přírodních parků a lesů na okrajích Prahy, kde žijí datlovití ptáci, kteří si oblíbili zateplené fasády, nebo dřevěné obklady domů, které poškozují.

Samotná montáž je poměrně jednoduchá – trojrozměrná maketa dravce (nejčastěji sova, sokol nebo poštolka) se pomocí stojanu ukotví vruty s hmoždinkami k fasádě domu, nebo též na hromosvod na vhodné místo, např. nároží. Maketa dravce může být upevněna buď napevno, nebo pohyblivá – zavěšena na řetězu či na otočném podstavci. Vzhledem k tomu, že se jedná o velice věrné napodobeniny, lze maketu dravce doporučit i jako estetický doplněk nemovitosti. Co se týká účinnosti, tak přes poměrně krátkou dobu zkušeností mohu konstatovat, že si zatím všichni naši zákazníci účinnost namontované makety dravce chválí, nežádoucího ptactva je zbavila.

Fotogalerie: